Nová pěší trasa KČT - Cesta P. Josefa Toufara (2008)

Nová modře značená pěší trasa Klubu českých turistů vedoucí z Leštiny u Světlé nad Sázavou přes Číhošť do Smrčné

     Když jsem včera projížděl na kole Leštinou, upoutala mě na sloupu u silnice modrá turistická značka. Chvilku jsem přemýšlel, jestli tady někdy modrá značka vedla a po chvíli šrotování jsem došel k závěru, že ne. Protože jsem před sebou neměl žádný konkrétní plán, vydal jsem se po značce.
     Značení pravděpodobně začíná u žel. nádraží, kde končí žlutá t.z. Modrá vede po silnici směrem k Ledči, na konci Leštiny uhybá doprava na polní cestu. Postupně prochází přes Dobrnice, Kynice a ústí na silnici v Číhošti. Na druhé straně silnice se nachází geografický střed České republiky, který je označen kamenným kvádrem. Poblíž byl zbudován dřevěný altánek a informační tabule.

    Z Číhoště značka vybíhá kolem hřbitova kamenitou polní cestou do Prosíček. Pak následuje silniční úsek do Nezdína, kde za oborou značka uhybá do lesa k Nezdínské studánce a pokračuje do Opatovic. V autobusové čekárně jsem přečkal asi 20minutovou bouřku. Za vesnicí značka uhybá do lesa, kde se napojuje na žlutou t.z., a společně vedou do Benetic. Na návsi se značky rozcházejí, modrá uhybá doprava. Polní cestou vede do Leštinky. Asfaltkou klesá do Smrčné, kde u vlakové zastávky dříve končila modrá t.z., která sem vede z Rohule.
     Trasa ještě není hotová, chybějí plechové informační tabulky. V úseku Leština - Kynice chyběl na značkách horní a dolní proužek, asi značkaři došla bílá barva. Jinak je značení přehledné, nikde jsem nebloudil. Trasa vede převážně po polních a lesních cestách. Její délku odhaduju na 20 km. Trasa je celkem dobře sjízdná na horském kole. Úsek Leština - Číhošť vede po horších cestách, které nemám moc v oblibě. Jsou neudržované, kamenité a dost zarostlé. Největší problém vidím z Kynic do Číhoště, kde cesta existuje jen na mapách. V minulých letech nebyla průchodná ani pěšky. Letos je naštěstí na poli podle cesty zaseta tráva a trasa je tak v tomto směru docela dobře sjízdná.
.
.
.
26.02.2018 18:08:57
pavel.73
Profile for pavel.73
Stránky ledečského bajkera:
pavel.73@atlas.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one