Popis trasy velkého severovýchodního okruhu:

     Z Ledče až do Habrů nás povede cyklotrasa č.4156, která s jednou vyjímkou kopíruje silnice. Husovo náměstí opustíme směrem na Světlou. Za mostem se dáme doprava, po nábřeží podjedeme Ledečský hrad. Postupně projedeme obce Ostrov, Pavlov (smírčí kámen, stanice ochrany fauny, hospoda), Opatovice, Vlkanov, Ovesnou Lhotu (prodejna), Sázavku (železniční zastávka, kamenný kříž, prodejna, hospoda) a Lubno.
     Habry nás přivítají zápachem z drůbežárny. Kdysi významné středověké město na tzv. Haberské stezce, dnes spíše přerostlá vesnice, kde se zastavil čas. Žižkovo náměstí opustíme jakýmsi chodníkem v levém horním (severozápadním) rohu, u bývalého kina se dáme doprava. Na konci městečka projedeme v protisměru jednosměrku a s nejvyšší opatrností přejedeme na druhou stranu silnice Havlíčkův Brod - Golčův Jeníkov.
     Polní cesta míjí židovský hřbitov, který se ukrývá v lesíku za rybníkem. Již z dáli můžeme vidět Kysibelskou březovou alej. Z informační tabulky se dočteme, že státem chráněné stromořadí je přibližně 1 km dlouhé a je tvořeno 177 břízami, které jsou v průměru 100 let staré. Cesta alejí  vlevo nás přivede ke Kysibelskému Dvoru, který objedeme zleva po poli.
     Pokračujeme po silnici z Habrů do Leštiny (železniční stanice, hospoda, obchod, prodej a servis kol). Leština je zajímavá tím, že na začátku a na konci obce, jsou železniční přejezdy, kde se šraňky téměř nezastaví. Leštinu opustíme ve směru na Golčův Jeníkov. Na okraji lesa a železničního náspu se ukrývá špatně přístupný pomníček, připomínající, že za druhé světové války tady partyzáni zaútočili na vojenský vlak.
     V lese odbočíme doleva na asfaltovou cestu, která nás přivítá závorou a zákazem vjezdu, který ignorujeme. Asfaltka je 8,5 km dlouhá, jsou na ní 4 závory. Po 3,5 km protneme silnici Leština - Dobrnice - Chlum - Zbýšov. Vydáme-li se po ní doprava, můžeme si v Chlumu asi po 1 km prohlédnout zbytky tvrze a sklepení (doporučuji baterku).
     Zbytek okruhu dokončíme po silnicích vedoucích přes Hostkovice, Vrbku (obchod, hospoda) a Habrek.

06.06.2008 19:37:03
pavel.73
Profile for pavel.73
Stránky ledečského bajkera:
pavel.73@atlas.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one