- nejhůře přístupné místo s nejkrásnějším výhledem.

     Poloha:    
     Kácovská tvrz (další názvy: Hrádek, Starý hrad, Pustý hrad) stávala na okraji příkrého skalnatého srázu, na levém břehu řeky Sázavy, zhruba 1,5 kilometru před Kácovem.

     Historie
     Písemné zprávy jsou mlhavé. Podle archeologických nálezů vznikl hrádek v pol. 15. stol.

     Současnost:
     Hradiště tvoří dva stupně. Vlastní hrad stával na nižším, na jehož jihozápadní straně se dochovaly dosud poměrně vysoké kusy obvodové hradby, spodní část poloválcové věže a pozůstatky studny. Na vyšším menším stupni zřejmě stávaly dřevěné objekty, které připomíná do skalního podkladu zahloubené nároží.

     Přístup:
     Na tvrz nevede žádná cesta. Já jsem ji našel až na třetí pokus, kdy předchozí dva pokusy podle papírové mapy od západu po poli se nezdařily.
     Bez GPS-navigace vede nejschůdnější cesta na tvrz z obce Soušice, ze které klesá k řece úzká asfaltka. U řeky asfalt končí, nezpevněná cesta pokračuje podél řeky do Kácova kolem několika chat. Tvrz se nachází nad místem, kde za chatami končí louka a kde se cesta přiblíží k řece. Tady je potřeba schovat kola, zapnout přední náhon a vyrazit kolmo do svahu.
     O co chudší jsou pozůstatky tvrze, o to bohatší a krásnější se nabízí výhled z ptačí perspektivy na údolí a řeku pod námi.
     Jestli byl výstup těžký, tak sestup bude ještě těžší. Ruce se často nemají čeho chytit, nohy kloužou po prudkém svahu, do bot se dere hlína a kamení.
     Pokud jste si dobře schovali kola a našli je, doporučuju pokračovat podél řeky do Kácova a svlažit hrdla v zámecké pivovarské hospodě.

     ukázat na mapě

P1000345.jpg
P1000346.JPG
P1000347.JPG
v pozadí Kácov

v pozadí Kácov

v pozadí Zliv

v pozadí Zliv

pohled jižním směrem

pohled jižním směrem

Profile for pavel.73
Stránky ledečského bajkera:
pavel.73@atlas.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one