Historie:
     Hrad byl postaven vladyky z Ledče na vápencovém ostrohu nad soutokem řeky Sázavy a Olešenského potoka patrně v pol. 13. století. Ve druhé polovině 15. století byl původně gotický hrad přestavěn pány z Říčan na renesanční zámek. Významnými majiteli byli Trčkové z Lípy. Po konfiskaci jejich majetku r. 1636 získal panství Adrian z Enkerfurtu, který posílil obranyschopnost hradu. Koncem 17. století upravili zámek Thunové. Poté dochází k střídání majitelů a pozvolnému úpadku hradu. Pohromou pak byl třídenní požár r. 1879. Hrad byl sice po požáru opraven, ale už nikdy nebyl uveden do původní podoby. V r. 1903 zanikla část vnějšího opevnění v souvislosti se stavbou Posázavské železnice.

     Současnost:
     Většinovým vlastníkem hradu je Město Ledeč nad Sázavou, správcem je společnost Hrad Ledeč nad Sázavou, s.r.o.
     Na hradním Horním nádvoří sídlí Městské muzeum, připomínající především historii města. Přístupná je také hradní věž s kruhovým výhledem na město a nejbližší okolí.

     Přístup:
     pěšky: z Čechovy ulice po cestě od křižovatky silnic Světlá-Kozlov prudce stoupající za obchodem pro kutily nebo o kousek dál po schodišti z Heroldova nábřeží;
    na kole: z náměstí se vydáme přes most ve směru na Světlou, na Heroldově nábřeží odbočíme doleva na Hradec (Leštinu, G. Jeníkov), za železničním viaduktem odbočíme doleva, vystoupáme Hradní ulicí, přejedeme most a protáhneme se opatrně hradní bránou.

     Otevírací doba muzea a hradní věže:
od dubna do října, mimo pondělí, 9-12 a 13-16 hodin

ukázat na mapě

od koželužny

od koželužny

od koželužny

od koželužny

od koželužny

od koželužny

z Šeptouchova

z Šeptouchova

od kostela

od kostela

z Lovčenu

z Lovčenu

Dolní nádvoří

Dolní nádvoří

Dolní nádvoří

Dolní nádvoří

Horní nádvoří s muzeem

Horní nádvoří s muzeem

Profile for pavel.73
Stránky ledečského bajkera:
pavel.73@atlas.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one