Poloha:

   Zříceninu Melechovské tvrze najdeme na západním úbočí stejnojmenného vrchu nad obcí Kouty v cípu lesa. Tvrz chránila zemskou obchodní stezku z Rakouska přes Jihlavu, Humpolec, Ledeč do Kutné Hory.

   Historie:

   Melechovská (Nelechovská) tvrz vznikla ve 14. století. Název zřejmě dostala po svém zakladatelovi Nelechovi. Samotnou tvrz tvořila třípatrová obytná věž čtvercového půdorysu. Na severovýchodní straně byl malý dvůr obehnaný zdí a vstupní brána. Tvrziště obklopoval nevelký příkop, který v případě nebezpečí mohl být zaplaven vodou z rybníka. Tvrz často střídala majitele. Poté, co byla v pol. 16. století připojena k lipnickému panství, ztratila svou obytnou funkci a začala chátrat.

   Současnost:

   Dochovaly se torza jižní a východní zdi, poměrně hluboký příkop a severně od tvrze vyschlý rybník. V letech 2004-2005 byl proveden archeologický průzkum, při kterém bylo částečně odstraněno zřícené zdivo, tvrz byla opravena a stabilizována. Melechovská tvrz je chráněna jako kulturní památka České republiky.

    Přístupové cesty:

- od severu z obce Mstislavice po značené turistické stezce vedoucí převážně po lesních cestách, délka 1,5 km, počáteční 300 metrové stoupání není vhodné pro jízdu na kole,
- od západu od křížku nad fotbalovým hřištěm u silničky z Koutů do Mstislavic, asi půlkilometrové stoupání zarostlou polní cestou, výjezd nahoru je fyzicky náročnější,
- od jihu z horního konce obce Kouty po polní cestě kopírující vrstevnici, délka asi 1 km, nejsnadnější příjezd na kole.

GPS souřadnice:
N 49° 39,025´
E 15° 18,089´

ukázat na mapě

Profile for pavel.73
Stránky ledečského bajkera:
pavel.73@atlas.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one