Poloha:

     Zřícenina hradu se nachází na okraji obce Chlum asi 3 km severozápadně od Leštiny u Světlé. Dříve vedla k hradu z Leštiny žlutá turistická značka.

     Historie & současnost:

     Hrad byl založen Slavaty z Chlumu ve 13. století. Zničen byl za 30. války. Z hradu jsou dochovány zbytky zdiva paláce a rozsáhlé klenuté sklepení. Vlastní hrad je obehnán příkopem a valem.

     Příjezdová cesta z Ledče:

     Doporučuji jet Pivovarským údolím a Pstruhárnami do Vrbky. Cesta je blíže popsána u tzv. Malého severozápadního okruhu. Z Vrbky se pokračuje směrem na Zbýšov a Čáslav, za Hostkovicemi se odbočí doprava na Hlohov. V lese se odbočí doleva na asfaltovou cestu, která je ohraničena závorou a zákazem vjezdu. Porušení tohoto nesmyslného zákazu se rozhodně vyplatí. Zároveň se zde napojuje žlutá turistická značka vedoucí do Leštiny. Majitelé horských kol se mohou na žlutou t.z. napojit už v Hostkovicích. Lesní asfaltka a žlutá t.z., které vedou téměř souběžně, nás převedou přes les. (Žlutá t.z. vede přes přírodní rezervaci Velká a Malá Olšina, kde roste bledule jarní.) Za závorou odbočíme doleva na silnici vedoucí z Dobrnic (příp. Leštiny, Číhoště) do Zbýšova. Asi po kilometru přijedeme do Chlumu. Ve vsi sjedeme ze silnice doprava na cestu mezi stavení, která nás přivede až k zřícenině. Na tachometru budeme mít přibližně 18 km.

    

Profile for pavel.73
Stránky ledečského bajkera:
pavel.73@atlas.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one