Poloha:
na skalnatém ostrohu nad pravým břehem potoka Vrchlice, asi půl kilometru severovýchodním směrem od obce Chlístovice, okres Kutná Hora

Historie:
Hrad Sion byl postaven v letech 1426-27 husitským hejtmanem Janem Roháčem z Dubé na místě bývalého hradiště. Po porážce husitského vojska v bitvě u Lipan a rozpadu táborské koalice se sem Jan Roháč uchýlil r. 1435. Odmítl přijmout Zikmunda Uherského za českého krále a podnikal ze Sionu neustálé výpady. V r. 1437 oblehlo hrad české královské vojsko pod vedením Hynka Ptáčka z Pirkštejna, synovce Jana Roháče. Hrad Sion byl 4 měsíce neúspěšně (liknavě) obléhán. Po příchodu uherských posil byl hrad bez většího odporu dobit. Obránci, kteří nebyli na místě zabiti, byli zajati a o tři dny později v Praze popraveni vč. Jana Roháče. Hrad byl vypálen a po roce 1437 již nebyl obýván.

Současnost:
V 60. letech 20. století byl na Sionu proveden archeologický průzkum, hrad byl odkryt a zbytky zdí zakonzervovány. Ve stejném stavu můžeme vidět Sion i dnes.

Přístup:
Zřícenina je volně přístupná.
Na Sion vedou turistické značky:
- od jihu červená TZ z Vidláku a Zruče,
- od severu červená TZ z Malešova a Kutné Hory,
- od severovýchodu modrá TZ z Malešova a Kutné Hory.
Až k Sionu lze zajet autem odbočením ze silnice Chlístovice-Maxovna.
Cesta na kole z Ledče přes Sion do Kutné Hory je popsána zde.
Poslední dobou nejezdím z Mohyly na Vidlák přes Zdeslavice, ani po zelené TZ přes Katlov, ale od Mohyly jedu po žluté na konec lesa u Radvančic, po silnici do Štipoklas, za vlakovou zastávkou (není na mapě) doprava přes les. Na konci lesa se napojím na silnici z Hetlína na Černíny, ze které záhy odbočím doleva na Vidlák, kde se doporučuji zastavit, občerstvit nebo v létě vykoupat. Výlet z Ledče na Sion lze uskutečnit na krosovém kole, cesta není nijak náročná.

GPS souřadnice:
N 49°53,358´
E 15°12,654´

ukázat na mapě

Profile for pavel.73
Stránky ledečského bajkera:
pavel.73@atlas.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one