S KOLEM VLAKEM

Aktualizováno 3.11.2014

   Tento článek jsem napsal někdy v roce 2009 a jak jsem po pěti letech zjistil, prakticky vše platí i v roce 2014. Za těch pět let jen stouply ceny a nepatrně se zvýšila úroveň služeb, což se však netýká úseku Světlá - Ledeč - Zruč. Od konce roku 2013 se změnil výpočet ceny za přepravu kola, která je teď závislá především na přepravené vzdálenosti.

Nejprve obecné rady:

 • Nikdy není úplně jisté, že nezabloudíte, nebudete mít defekt a vlak stihnete. Není ani jisté, že vlak pojede nebo že vás do vlaku s kolem pustí. Proto mějte v záloze náhradní spojení a nejezděte posledním vlakem.
 • Nezapomeňte si na jaře změnit na tachometru zimní čas na letní, na podzim to tolik nevadí a nebo čas radši vůbec neměňte. 
 • Jízdenku pro vás a vaše kolo vám prodají také ve vlaku. A jak mi bylo řečeno, tak do celé Evropy.
 • Kolo přepravujte ve vagonech nebo oddílech označených symbolem kola.
 • V osobních vlacích, spěšných vlacích, rychlících a expresech neuzpůsobených pro přepravu kol (v jízdním řádu chybí u vlaku symbol kola), lze kola přepravovat pouze na prvním a posledním představku vlaku (maximálně však 2+2 kola). Toto platí, není-li uvedeno v jízdím řádu jinak, např. symbolem přeškrtnutého kola.
 • Kolo mějte stále na dohled (nejlépe na dosah).
 • Protože osobní vlaky často nejsou vybaveny háky na zavěšení kola, je dobré mít s sebou gumicuk na upevnění kola k madlům.
 • Cestování vlakem je drahé, cestování vlakem s kolem ještě dražší. Proto si dobře nastudujte jízdní řády, abyste věděli, kolika a jakými vlaky pojedete, a jaký symbol (kufr, kolo,...) je v jízdním řádu u konkrétního vlaku.

Trochu konkrétněji:

PŘEPRAVA JÍZDNÍHO KOLA JAKO SPOLUZAVAZADLA                          
Je povolena ve všech vlacích s tímto symbolem (v jízdním řádu symbol kola). Zároveň je povolena ve všech osobních a spěšných vlacích, rychlících a expresech, které nejsou v jízdním řádu označeny žádným symbolem, a to na prvním a posledním představku vlaku (první a poslední dveře vlaku, maximálně však 2+2 kola). Cestující se sám stará po celou dobu přepravy o své kolo. Cena se odvíjí od přepravované vzdálenosti a začíná na 25 Kč.

ÚSCHOVA BĚHEM PŘEPRAVY
Je povolena ve všech vlacích s tímto symbolem (v jízdním řádu symbol kufru). V praxi se tento druh přepravy týká především rychlíků, které obsahují poštovní vagón. Cestující naloží/vyloží kolo do/z poštovního vagonu. Cestující obdrží od průvodčího doklad, proti kterému je kolo opět vydáno. Během přepravy se cestující o kolo nestará. Cena se odvíjí od přepravované vzdálenosti a začíná na 25 Kč. Navíc se připlácí úschové 10 Kč za každý vlak.

Ceník přepravy jízdního kola:

001-050 km ... 25 Kč (min.)
051-100 km ... 35 Kč
101-150 km ... 45 Kč
151-200 km ... 55 Kč
nad 350 km ... 75 Kč (max.)

Shrnutí:

Lístek pro přepravu své osoby si kupujte na nádraží. Lístek pro přepravu kola si kupujte až ve vlaku. Některá nádraží vám ho neprodají. Ve vlaku to není problém.

Upozornění:

V hlavičce jízdního řádu znamená symbol kola nebo kufru v kroužku možnost rezervace místa pro jízdní kolo.

V hlavičce jízdního řádu znamená symbol kola nebo kufru v rámečku povinnost rezervace místa pro jízdní kolo.
Toto se netýká našeho regionu.

Příklady nákladů na cestování vlakem s kolem v letech 2008 a 2009:

 • z Ledče do Světlé (16 km): 26+25=51 Kč,
 • z Ledče do H. Brodu (32 km): 46+25=71 Kč (jedním vlakem) nebo 46+50=96 Kč (dvěma vlaky),
 • z Ledče do H. Brodu a zpět: (2x 32km): 83+50=133 Kč,
 • z Ledče do Chotěboře a zpět (2x 49 km): 119+50=169 Kč,
 • z Ledče do Žďárce u Skutče a zpět (2x 87 km): 205+50=255 Kč.

Příklady nákladů na cestování vlakem s kolem v roce 2014:

 • z Ledče do Světlé n/S (16 km): 23+25=48 Kč (na trati Světlá - Ledeč - Zruč platila v r. 2014 sleva 25% pro přepravu osob),
 • z Ledče do H. Brodu (32 km): 51+25=76 Kč (jeden nebo dva osobní vlaky) nebo 51+25+10=86 Kč (osobní vlak + rychlík),
 • z Ledče do Žďáru n/S: (65 km): 95+35=130 Kč (několik osobních vlaků),
 • z Ledče do Poděbrad (90 km): 128+35=163 Kč (několik osobních vlaků),
 • ze Světlé n/S do Brna (137 km): 190+45+10=245 Kč (jeden rychlík).

Poznámky:

V roce 2009 se mi nejhůře přepravovalo kolo osobními vlaky na trase Kolín - Světlá n/S - Havlíčkův Brod. S koly se jaksi nepočítalo. Na prvním ani posledním představku nebylo kolo kde opřít. Protože ČD neposkytují za stání v chodbě žádnou slevu, opíral jsem kolo o poslední sedačku posledního vagonu. Nepředpokládám, že se za posledních pět let něco změnilo.
Letos (v roce 2014) jsem začal mít problémy s přepravou kola večerními neoznačenými vlaky ze Světlé do Ledče, kdy mi bylo různými průvodčími velmi často vyhrožováno, že mě s kolem nepřepraví nebo že mě vyloučí z přepravy, pokud se objeví kočárek. Zatím jsem byl vždycky přepraven, ale dost mne to šokovalo.

Závěrem:

S kolem vlakem cestuji zhruba 20 let. Za tu dobu jsem zažil ze strany železničářů ledacos. Přesto jsme zatím ani já ani mé kolo neutrpěli žádnou újmu. Navíc se v posledních letech s rostoucími cenami také zvyšuje úroveň služeb poskytovaných cyklistům ze strany Českých drah.
Cestujete-li ve dvou a více licech, vyjde levněji použití automobilu. O časové úspoře ani nemluvě.

Rejpnutí - povzdechnutí na úplný závěr:

V okolí Ledče nad Sázavou jsou nejen nejhorší (nejrozbitější) silnice široko daleko, ale i nejhorší železnice (nejstarší vozový park). Je stále těžší najít ve Světlé, ve Zruči nebo v Havlíčkově Brodě přípoj na vlak z Ledče. Hlavně u rychlíků je to prakticky nemožné. Doba čekání je v průměru jedna hodina. To, že v Kolíně nezastavují žádné vlaky vyšší třídy, je kapitola sama pro sebe. 

Profile for pavel.73
Stránky ledečského bajkera:
pavel.73@atlas.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one