V Křelovicích si můžeme prohlédnout hned 2 smírčí kameny: Pod kaštanem a U hospody.

č. 0546

Poloha:    
     První smírčí kámen ukrývá trní pod kaštanem na okraji obce, přímo na křižovatce silnic ze Senožat a Želiva.

Pověst:
     V Křelovicích kdysi oral sedlák pole s párem krav, protože to byla jediná tažná síla, kterou ve chlévě měl. Kráva vypadá jako zavalité a pomalé zvíře, ale i ona se dokáže dát do rychlého běhu a dokonce se může i splašit a to ji málo co dokáže zastavit. Na to doplatil i onen sedlák. Krávy se mu na poli splašily a daly se do běhu. Nešťastnému sedlákovi se zamotaly opratě kolem nohy a krávy jej táhly za sebou po poli, až vydechl naposled. Na jeho památku byl na tom poli postaven kámen s vytesaným křížem, který byl později přestěhován na okraj obce.

Z knihy Pavla Koubka Krajem zapomenutých svědků

GPS souřadnice:
N 49°32´16,6"
E 15°10´15,2"

ukázat na mapě

č. 0547

Poloha: 
     Druhý smírčí kámen najdeme u silnice pokračující do středu obce, na soukromé zahradě vedle přepadu z rybníku/nádrže, v sousedství bývalé hospody. 

Pověst:
     V hospodě se sešlo několik sousedů, kteří rozuměli úplně všemu, a každý měl pravdu. S vypitou kořalkou se pravda zvětšovala a začaly se zvyšovat i hlasy, protože druzí sousedé nechtěli pravdu uznat. Došlo ke rvačce, ve které byl jeden ze sousedů zabit. Vrah musel kromě trestu postavit u hospody i smírčí kříž, který v obci stojí dosud.

Z knihy Pavla Koubka Krajem zapomenutých svědků

     Podle vyprávění domorodce ze sousedství, bez kterého bych kámen nenašel, se v hospodě opili dragouni a jeden z nich byl ve rvačce před hospodou zabit.

GPS souřadnice:
N 49°32´14,0"
E 15°10´08,6"

ukázat na mapě

Profile for pavel.73
Stránky ledečského bajkera:
pavel.73@atlas.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one