č. 1888

     Kamenný kříž najdeme v Pekelsku, v lese, asi 1,5 kilometru západně od obce Kožlí a zhruba půl kilometru od vodní nádrže Želivka. Poblíž jsou také z větší části zatopené Čertovy díry. 
     Ke kříži se dostaneme z Ledče stejnou cestou jako k Pekelské studánce. Vyrazíme po silnici na Hněvkovice, za Pekelskou hájovnou vjedeme do lesa. V první mírné pravotočivé zatáčce sjedeme ze silnice rovně na asfaltovou cestu (ve stejném místě je v opačném směru odbočka do Kožlí). Cesta pozvolna klesá k v.n. Želivka. Po 500 metrech projedeme okolo Pekelské studánky (nalevo od cesty), po dalších 900 metrech přehradí cestu závora. Od závory se vydáme pěšky doleva k potůčku, který napájí výše zmiňovaná studánka. Potok nepřekračujeme, jdeme proti proudu několik desítek metrů. Od závory vede přímo ke křížku také sotva znatelná pěšinka.
     Pekelský kříž se nachází v těsné blízkosti potoka. Je na něm vytesán letopočet 1874. Údajně zde byl přepaden a ubit sedlák, který vezl obilí do blízkého Nového mlýna na řece Želivce.
     Od konce roku 2009 leží větší část kříže na zemi.

GPS souřadnice:
N 49°40´17,0"
E 15°14´01,8"

ukázat na mapě

 

Profile for pavel.73
Stránky ledečského bajkera:
pavel.73@atlas.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one