Historie & současnost:
   V 18. století byl u studánky, kde pramení Nezdínský potok, vztyčen litinový kříž. Nad studánkou stál roubený přístřešek a vedle dřevěný pomníček s obrazem Panny Marie. Od roku 1929 zde stojí lesní kaple, k jejíž stavbě dal podnět farář František Boháč z nedaleké Číhoště. Litinový kříž byl přenesen do kaple. Každoročně sem chodívala procesí z širokého okolí. Po 2. světové válce byla procesí zakázána, nicméně lidé sem po celý rok přicházeli pro vodu i k tiché modlitbě. Slavná pouť, které se zúčastnilo přes šest tisíc věřících, se konala v roce 1968, kdy mši sloužil opat želivského kláštera Vít Tajovský. V dalších letech komunistická moc zdejší poutě opět utlumila. Znovu byly poutě a mše svaté obnoveny po roce 1989. Konají se vždy sedmou neděli po Velikonočním pondělí. V roce 2006 byla nad kaplí vybudována křížová cesta se 14 zastaveními.

    Poloha:
   Studánka se ukrývá v lesním údolí necelý kilometr jihovýchodním směrem od obce Horní Nezdín. Od května 2008 vede kolem studánky z Nezdína do Opatovic modrá turistická značka. Hned za Nezdínem lemuje značenou cestu plot obory s daňky, muflony a srnkami.

   Vydáme-li se od studánky na Opatovice a na lesní křižovatce, kde modrá značka uhybá doleva, neodbočíme a pokračujeme rovně, doputujeme do stanice ochrany fauny v Pavlově. (Na všech dalších lesních křižovatkách pojedeme rovně. Cesta nás přivede na kraj lesa, přes louku sjedeme kolmo dolů. Pokračujeme cestou okrajem lesa až do stanice).

   Vodu považuji za pitnou.

GPS souřadnice:
N 49°42´50,5"
E 15°20´22,9"

ukázat na mapě

Profile for pavel.73
Stránky ledečského bajkera:
pavel.73@atlas.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one